replica watches for sale: fake hublot watches and replica cartier.
Klub Dyskusyjny Myśli Politycznej W Ursusie - Spotkanie - 11.04.2013 r.
O nas


Czym jest klub

-Regulamin

-Skład zarządu

-Założyciele Klubu

-Historia Klubu

-Kontakt
   
Działalność

-Cele Klubu

-Artykuły

-Archiwum - spotkania

-Archiwum inne rzeczy
Spotkanie - 11.04.2013 r.
Kto traci, a kto zyskuje?

Duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie w Klubie Dyskusyjnym Myśli Politycznej z Grzegorzem Kostrzewą Zorbasem na temat "Kto zyskuje, a kto traci na Unii Europejskiej?". Odbyło się ono 11 kwietnia w Ośrodku Kultury "Arsus", a prowadził je Dariusz Grabowski (na trzecim zdjęciu G. Kostrzewa Zorbas stoi, obok D. Grabowski).
Grzegorz Kostrzewa Zorbas, politolog, dziennikarz (pisze obecnie do tygodnika "Sieci"), dyplomata i samorządowiec (w latach 2006-10 radny sejmiku woj.mazowieckiego) ma w swoim życiorysie również epizod związany z Ursusem. W sierpniu 1988 r. był wspierającym strajk w ZM "Ursus", za co trafił do aresztu.
Podczas spotkania Kostrzewa zakwestionował powszechny mit, że Niemcy są dobrodziejem Unii Europejskiej, bo ją utrzymują. Niemcy są co prawda największym płatnikiem netto w Unii, ale jest to - co płacą - drobnym kieszonkowym w stosunku do tego co zyskują. Integracja europejska, tworząc gigantyczny rynek, dała silnym gospodarczo Niemcom wielkie możliwości eksportowe.Dziś Niemcy są drugim eksporterem na świecie, po Chinach, a przed USA. Niemcy zyskały też politycznie. Przez lata w tandemie francusko-niemieckim nasi zachodni sąsiedzi byli silniejsi gospodarczo, słabi politycznie.Obecnie - dzięki Unii - Niemcy są silni nie tylko gospodarczo, ale wyrastają na hegemona na starym kontynencie, zostawiając daleko za sobą Francję.
Innym mitem jest że Polska jest największym beneficjentem w Unii, bo otrzymuje dużo pieniędzy. Polska otrzymuje dużo w liczbach bezwzględnych, bo jest 38 mln. krajem.Gdyby podzielić przyznawane przez Brukselę pieniądze na głowę mieszkańca okaże się, że jesteśmy na 6-8 miejscu z Chorwacją i Czechami.W latach 2007-13 Polska otrzymała z Unii 102 mld. euro, w latach 2014-20 ma otrzymać 106 mld.. Jest to tylko pozornie więcej pieniędzy. Gdyby uwzględnić inflację powinniśmy otrzymać 118 mld. euro.
Likwidacja przemysłu w Polsce, wielka emigracja zarobkowa po 2004 r., inne plagi które dotknęły kraj, znoszą czy nie znoszą korzyści z przynależności do UE? Zachęcamy do wysłuchania wykładu.


-- Nagranie ze spotkania --


Prezentacja do wykładu dr Grzegorza Kostrzewy -Zorbas z 11.04.2013 w KDMP w Ursusie wraz z załącznikiem z gazety GUARDIAN o rocznych przepływach budżetowych bez korzyści ekonomicznych - w UE w obecnej 7-latce , a konkretnie w 2010 r


Licznik odwiedzin
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło